FIO 22.08.2015r. - Święto Folkloru w Bieganowie.

23 Sie 2015
804 razy

logowao 

 

W dniu 22 sierpnia 2015r. na Placu przy Świetlicy Wiejskiej w Bieganowie odbyło się Święto Folkloru, które upłynęło pod znakiem śpiewu i muzyki. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowały się: Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”, Zespół „Troczanie” z Litwy, Chór „Gama” funkcjonujący przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Wrześni.


Udział zaproszonych gości w tym projektowym przedsięwzięciu to efekt współpracy partnerskiej:

 Stowarzyszenia „Wielkopolscy Bieganie”/Grupy Odnowy Wsi Bieganowo,
 Rady Sołeckiej Wsi Bieganowo,
 Zespołu Folklorystycznego „Ziemia Wrzesińskia”,
 Zespołu „Troczanie” z Litwy,
 Chóru „Gama”-PZERII we Wrześni,
 Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan w Gnieźnie,
 Młodzieżowego Centrum Kariery w Gnieźnie,
 Młodzieżowego Centrum Kariery we Wrześni,
 Szkoły Podstawowej w Bieganowie,
 Parafii pw. Św. Krzyża w Bieganowie,
 prezentacji i spotkań Zespołu „ Ziemia Wrzesińska”na przeglądach i koncertach artystycznych w kraju i poza jego granicami.(W listopadzie 2014r. Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska” na zaproszenie „TROCZAN”-uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości z okazji 11 listopada na Litwie, koncertując w Wilnie i Trokach),

Tematyka projektu, wiążąca się ze Świętem Folkloru, to wynik zapotrzebowania na taniec i muzykę ludową wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych, czynnie zaangażowanych w propagowanie, pielęgnowanie kultury ludowej, narodowej. Stąd podczas imprezy w tańcach z regionu Wielkopolski, Pogórza Karpackiego zaprezentowała się grupa tancerzy i śpiewacza, która uczestniczy w Warsztatach Folklorystycznych (w ramach projektu: Wielkopolska Akademia Obywatelska).

Poprzez realizację tego typu projektów Stowarzyszenie”Wielkopolscy Bieganie”wraz z partnerami stara się stworzyć dogodny klimat dla inicjatyw społecznych, który obejmuje różne aspekty: edukację interkulturową, angażowanie ludzi z autorytetem oraz środków przekazu do popularyzowania wzorców kulturowych wśród Wielkopolan, promowanie dobrych praktyk związanych z budowaniem „przestrzeni” dla młodego i starszego pokolenia. Kieruje do nich ofertę projektową, która stwarza możliwości kreowania czynnego spędzania czasu wolnego, a zarazem wskazuje na wartości prorozwojowe, które stanowią tradycje kulturowe, tożsamość narodową.

Swą obecnością Święto Folkloru uświetnili zaproszeni goście:

-Tadeusz Tomaszewski-Poseł na Sejm RP, Prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan,
-Marianna Okoniewska –Prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Wrześni,
-Teresa Waszak -Wójt Gminy Kołaczkowo,
-Małgorzata Pietrzak-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieganowie,
-Ks. Mariusz Wiśniewski-Proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Bieganowie,
-Danuta Grabowska-Przewodnicząca Rady Gminy Kołaczkowo,
-Robert Ptaszyński, Sołtys, Lider Grupy Odnowy Wsi Budziłowo,Radny Gminy Kołaczkowo,
-Piotr Górecki-Radny Gminy Kołaczkowo,
-Wiesław Urbaniak-Radny Gminy Kołaczkowo,
-Alina i Arkadiusz Czajkowscy-Przychodnia AR-MED w Sokolnikach,
-Paweł Mikołajczak-Firma Ogólnobudowlana „Mala”w Kołaczkowie,
-Jan Frąckowiak-Stowarzyszenie „Wielkopolscy Bieganie” w Bieganowie,
-media lokalne, regionalne: Wiadomości Wrzesińskie, Przegląd Powiatowy –Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego, Radio Września.

Realizacja zadania publicznego: Świeto Folkloru w ramach projektów:

- Stowarzyszenia „Wielkopolscy Bieganie”w Bieganowie -Warsztaty Folklorystyczne-tradycje ludowe kultywowane przez Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”(współfinansowanego przez Powiat Wrzesiński),

- Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan w Gnieźnie „Wielkopolska Akademia Obywatelska” (współfinansowano ze środków: dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Powiatu Wrzesińskiego, Funduszu Sołeckiego Sołectwa Bieganowo, sponsorów).

W przedsięwzięciu uczestniczyło ok. 500 osób.

Agnieszka Frąckowiak

Kierownik projektu

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oficjalna strona internetowa Sołectwa Bieganowo w gminie Kołaczkowo. Najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach realizowanych  przez sołectwo i skupione wokół niego organizacje.

Najpopularniejsze

Najnowsze