Święto Folkloru w Bieganowie

29 Sie 2014
804 razy

 

baner cim

W dniu 29 sierpnia 2014r,. na Placu przy Świetlicy Wiejskiej w Bieganowie odbyło się Święto Folkloru.

Organizatorami imprezy byli:

- Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w Gnieźnie, Stowarzyszenie „Wielkopolscy Bieganie”- Grupa Odnowy Wsi w Bieganowie, Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”,

a ponadto-współorganizatorami:

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie (projekt: Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan:Centra Inicjatyw Obywatelskich, współfinansowany ze środków dotacji w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich),

- Starostwo Powiatowe we Wrześni (projekt: Warsztaty Folklorystyczne – tradycje ludowe kultywowane przez Zespół Pieśni i Tańca Folklorystycznego „Ziemia Wrzesińska”),

- Szkoła Podstawowa w Bieganowie, Parafia p.w. św. Krzyża w Bieganowie, Mieszkańcy Wsi Bieganowo.

Podczas Święta Folkloru zaprezentowały się Zespoły: Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”, Kapela Dudziarzy „ KOŹLARY”ze Stęszewa oraz Orkiestra Dęta z Bawarii. Udział zaproszonych gości w tym projektowym przedsięwzięciu to efekt współpracy Zespołu „Ziemia Wrzesińska” z Gminą Września, Wrzesińskim Ośrodkiem Kultury, jak również prezentacji i spotkań Zespołu w przeglądach i koncertach artystycznych w kraju i poza jego granicami.

Stowarzyszenie „Wielkopolscy Bieganie” od 2012r. inicjuje i wspiera przedsięwzięcia własne oraz in. organizacji, obejmując szerokim wachlarzem działań aktywizujących mieszkańców Wiekopolski , w tym powiatu wrzesińskiego,reprezentujących różne grupy osób. Tematyka projektu wiążąca się m.in. -ze Świętem Folkloru to m.in. wynik zapotrzebowania na taniec i muzykę ludową wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych, czynnie zaangażowanych w propagowanie, pielęgnowanie kultury ludowej w ramach Zespołu Folklorystycznego „Ziemia Wrzesińska”. Zespół ten składa się z senioralnej grupy śpiewaczej i tanecznej-młodzieży. Wokaliści to mieszkańcy Gmin Września i Kołaczkowo, natomiast tancerze to młodzież z : Bieganowa, Żydowa, Ciesiel Małych, Wszemborza (Gmina Kołaczkowo). Podczas imprezy w tańcach wielkopolskich zaprezentowała się młodsza grupa tancerzy ( w wieku 6-11 lat), która uczestniczy w Warsztatach Folklorystycznych ( w ramach projektu Centra Inicjatyw Obywatelskich), stanowi ona nowy „narybek” Zespołu Folklorystycznego „Ziemia Wrzesińska”.

Poprzez realizację tego typu projektów Stowarzyszenie „Wielkopolscy Bieganie” wraz z partnerami stara się stworzyć dogodny klimat dla inicjatyw społecznych, który obejmuje różne aspekty:edukację interkulturową, angażowanie ludzi z autorytetem oraz środków przekazu do popularyzowania wzorców kulturowych wśród Wielkopolan, promowanie dobrych praktyk związanych z zachowaniem tożsamości narodowej.Dlatego stara się budować przestrzeń m.in. dla młodego i starszego pokolenia, pokazując, że sporo spraw zależy od nich samych, od ich wzajemnych relacji i "zaangażowania społecznego". Kieruje do nich ofertę projektową, która ma za zadanie stworzyć mechanizmy, dzięki którym adresatom zadania stworza możliwości kreowania czynnego spędzania czasu wolnego, a zarazem wskazuje na wartości prorozwojowe, które stanowią tradycje kulturowe i określoną tożsamość.

Swą obecnością Święto Folkloru uświetnili zaproszeni goście:

 • Artur Mokracki-Wiceburmistrz Wrzśni,
 • Wojciech Majchrzak-Wójt Gminy Kołaczkowo,
 • Grzegorz Banaszak-radny Gminy Kołaczkowo, Lider Grupy Odnowy Wsi Wszembórz,
 • Jerzy Siemiątkowski-radny Gminy Kołaczkowo,
 • Małgorzata Jakubowska, Sołtys , Lider Grupy Odnowy Wsi Grabowo Królewskie,
 • Zbigniew Królikowski-Wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieganowie,

reprezentujący Grupę Odnowy Wsi w Bieganowie,

 • Łukasz Biegański-Wiceprezes Stowarzyszenia „Wielkopolscy Bieganie” w Bieganowie,
 • -Robert Ptaszyński, Sołtys, Lider Grupy Odnowy Wsi Budziłowo,
 • -Honorata Ziółkowska-Prezes Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom” we Wszemborzu,
 • -Agnieszka Ziółkowska- Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” we Wszemborzu,
 • -Kapela Dudziarzy ze Stęszewa,
 • -Orkiestra Dęta z Bawarii,
 • -media lokalne, regionalne: Wiadomości Wrzesińskie, Przegląd Powiatowy –Biuletyn Informacyjny Powiatu Wrzesińskiego.

Zadanie zotało zrealizowane przy wsparciu:

- środków dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (nt. w ramach realizacji projektu Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan: Centra Inicjatyw Obywatelskich).

- środków dotacji Starostwa Powiatowego we Wrześni, Stowarzyszenia „Wielkopolscy Bieganie” ( w ramach projektu Stowarzyszenia „Wielkopolscy Bieganie: Warsztaty Folklorystyczne –kultywowanie tradycji ludowych przez Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”).


W przedsięwzięciu uczestniczyło ok. 500 osób.

Opracowanie:

Agnieszka Frąckowiak
Kierownik projektu FIO

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oficjalna strona internetowa Sołectwa Bieganowo w gminie Kołaczkowo. Najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach realizowanych  przez sołectwo i skupione wokół niego organizacje.

Najpopularniejsze

Najnowsze