Stan majątku kościelnego na dzień 4.02.1866 roku

29 Paź 2016
3044 razy

W przejmowaniu majątku kościelnego 4.02.1866 roku wzięli udział:
Patron kościoła – Stanisław Bronisz,
Dozór kościelny – Wincenty Owczarzak i Stanisław Tomczak (gospodarze z Bieganowa).

Kościół posiada dwa srebrne kielichy, 14 lichtarzy cynowych, 2 ampułki cynowe, 2 latarnie ze szkłem kolorowym, brak miedzianego kociołka do święconej wody, który skradziony został przed dziewięcioma laty, jest 12 zacheuszków żelaznych, nożyczki do wycinania opłatków zepsuły się i zaginęły.

Z bielizny kościelnej jest:
- 20 obrusów, 11 komży księżych, 8 alb, 10 ręczników do ołtarzy, 12 korporałów i 12 puryfikaterzy.

W stosunku do stanu, gdy parafię obejmował x. Nerlich, ubył czarny ornat i przybył jeden biały wyszywany po x. Nerlichu.

Poduszek pod mszał liczy kościół 10, 1 proporzec i 3 chorągwie na zielonym i 2 na niebieskim tle, 2 baldachimy (nowy i stary), jeden w kształcie parasola. Firanki z ołtarzy zużyto na reperację ornatów – z 9 pozostały 4. Sukien gradusów jest razem 5. Ostatnio sprawiono nowy katafalk, którego kościół wcale nie posiadał.

Grunty proboszczowskie położone w Bieganowie dzierżawi Wincenty Owczarzak – płaci roczną dzierżawę 240 tal. i 100 wiertli kartofli, ogrody pozostały przy plebanii.

Inwentarz gruntowy żywy sprzedano za 150 tal., za które zakupiono trzy listy zastawne o wartości 100 talarów, 25 i 25 talarów. Listy przechowuje x. Kochler jako kommendarz substytuowany na beneficjum w Bieganowie.

Kasa kościelna znajduje się w rękach W. Owczarzaka, prowizora i rendanta.

Do 4.02.1866 okazał się jej stan następujący:

Dochód: 9 talarów, 2 srebrne grosze, 6 fenigów
Rozchód: 8 talarów, 16 srebrnych groszy, 6 fenigów

Zatem pozostaje: 0 talarów 16 srebrnych groszy 0 fenigów

Wyraźnie: szesnaście srebrników

Budynki proboszczowskie z winy x. Nerlicha nie zostały uszkodzone.

Są pewne zastrzeżenia, co do postępowanie x. Nerlicha:

a) nie wpłacił przepisanej części do kasy kościelnej za rok 1865 z legatu Wiktorii Bronisz i Barbary Bieganowskiej (razem 3 talary),
b) samowolnie zniósł płot odgradzający sad proboszczowski od strony drogi sokolnickiej i kościelnej wartości 150 talarów,
c) gospodyni Tomaszewska, generalna sukcesorka spuściła wodę ze stawu i wybrała ryby ze stawu z uszkodzeniem zarybia.
Dozór kościelny żąda odszkodowania w wysokości 10 talarów.

Z małżeństwem Owczarzaków (Wincenty i Franciszka) zawarto nowy kontrakt dzierżawny, poprzedni x. Nerlich zawarł z nimi 3 kwietnia 1859 roku na lat 6, wyszedł on w 1865 roku. Nowy został zawarty przez x. Kochlera 17.02.1866 na rok, obowiązywać ma od 01.07.1866 do 01.07.1867.

Puszczono w dzierżawę 162 morgi i 52 pręty. Dzierżawca w gotówce zapłaci 260 talarów w naturaliach ok. 90 talarów.

(Podpisy stron)

Źródło: Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Akta ogólne kościołów parafialnych, filialnych i kaplic, KA II 005/01, Bieganowo 1793-1866.

(2 głosów)

Oficjalna strona internetowa Sołectwa Bieganowo w gminie Kołaczkowo. Najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach realizowanych  przez sołectwo i skupione wokół niego organizacje.

Najpopularniejsze