17.07.2017-15.12.2017 - Realizacja projektu: FOLK DANCE - festiwal śpiewu i tańca w Bieganowie.

15 Gru 2017
646 razy

Obrazek1

 

 

 

 

 

 

 

Folk Dance-festiwal śpiewu i tańca w Bieganowie to inicjatywa zmierzająca do realizacji przedsięwzięć w zakresie sztuki i ochrony tradycji, a tym samym do upowszechniania kultury poprzez organizację imprezy i festynu plenerowego, połączonego z występami scenicznymi, koncertem.

Z wykorzystaniem środków wnioskowanej dotacji Stowarzyszenie „Wielkopolscy Bieganie” zorganizowało w miejscowości Bieganowo w okresie od 17.07.2017r. do 15.12.2017r.: Folk Dance-festiwal śpiewu i tańca, obudowany warsztatami:

- Warsztaty kulinarne: Smaki Kuchni Wielkopolskiej, w tym przygotowanie i zaprezentowanie „ryby po sołecku”,

- Warsztaty z zakresu rękodzieła: Wieńce i akcesoria dożynkowe-żywa tradycja.

Projektem objęci zostali: mieszkańcy powiatu wrzesińskiego z gmin: Kołaczkowo, Nekla, Września, Miłosław, Pyzdry, regionu Wielkopolski, reprezentujący małe lokalne społeczności, wśród których występuje żywe zainteresowanie kulturą ludową, tańcem i muzyką. Uczestnictwo w Warsztatach, Festiwalu charakteryzowało się bogatym i urozmaiconym programem, nakierowanym na pielęgnowanie tradycji, obrzędów, miejscowej gwary, tradycji ludowych, narodowych -z jednej strony, z drugiej - kształtowanie więzi międziędzypokoleniowej poprzez kreowanie lokalnej kuchnii, potraw, warsztatów mających na celu zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego wraz z wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej.

Zatem, w Programie Folk Dance znalazły się m.in. Warsztaty rękodzieła, w ramach których powstał wieniec i inne akcesoria dożynkowe, a ponadto-Warsztaty kulinarne. W ich trakcie uczestnicy zgłębiali tradycyjne przepisy. Przygotowali też rybę po sołecku, której skosztować mogli wszyscy odwiedzający imprezę.

 

Przepis:
RYBA „PO SOŁECKU”

Składniki/1 porcja:

• 4szt.-płaty ryby (np. panga, mintaj, morszczuk),
• 4szt. papryki (3 szt. papryki czerwonej, 1szt. papryki żółtej),
• 4szt. słoiki ogórków konserwowych (0,5 litrowych),
• 1 szt. cebuli,
• 3/4 słoika litrowego koncentratu pomidorowego,
• 3/4 słoika litrowego ketchupu,
• mąka, sól, ocet, 2 jaja, woda, przyprawa typu „vegeta”.

Wykonanie:
• Pokroić w paseczki paprykę i ogórki, pokroić w drobną kostkę cebulę, usmażyć rybę (wcześniej pokroić na kawałki/3-4szt.-kawałki wychodzą z jednej ryby –w zależności od jej wielkości; poszczególne kawałki ryby obtoczyć w cieście przygotowanym z: mąki, jaj, wody, przyprawy typu „vegeta”),
• na półmisku: posypać spód papryką, ogórkiem, cebulą, ułożyć pionowo kawałki ryby, a pomiędzy nie ułożyć paprykę, ogórki, cebulę,
• wykonanie sosu: do garnka wlewamy 4 szkl. wody, 4 szkl. oleju, koncentrat pomidorowy (3/4 słoika litrowego), ketchup(3/4 słoika litrowego), 1 naparstek octu, dodajemy szczyptę soli, 2-3 łyżki cukru, mieszamy, zagotowujemy,
• sos umieszczamy „pomiędzy” kawałkami ryby „łyżką”, wlewamy go do samego dna naczynia, polewamy wierzch potrawy,
• potrawę umiejscawiamy w lodówce do kolejnego dnia.

Rybę zjadamy „na zimno”, wcześniej wykładając z naczynia pojedyncze sztuki na półmisek/na płasko , przybierając je papryką i ogórkiem w sosie .

SMACZNEGO!!!

 

 

 

 

 

 

 

Podczas Folk Dance zostały wykonane prezentacje artystyczne w postaci śpiewu i tańców w wykonaniu Zespołów Folklorystycznych: „Ziemia Wrzesińska”, „Tośtoki” z Pięczkowa, „Złote Kłosy” z Bonikowa. Serca Bieganowian podbiła Elżbieta Kirstein-Stanek-Kierownik Artystyczny „Złotych Kłosów”, która zaprezentowała podczas Koncertu żywą gwarę wielkopolską.

Zadanie to, zaadresowane zostało do osób „w każdym wieku” w celu podniesienia kondycji i witalności, wzrostu energii i siły życiowej, zdobycia umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi, a ponadto - podążający w kierunku rozbudzenia kreatywnej postawy do życia.

Jego realizacja wynikała z „inicjatywy oddolnej” lokalnych społeczności, które wyszły z założenia, że realizacja projektu przyniesie wymierne efekty: uatrakcyjni ofertę kulturalną wsi i miast, zapewni dzieciom, młodzieży, dorosłym „w każdym wieku” warunki do wymiany doświadczeń kulturowych, wpływając na Konkurencyjność miejsca, w którym żyją. Wspólne spędzanie czasu, podczas warsztatów, imprez , a także wspólnej pracy przy realizacji projektu, pozwoliły uczestnikom lepiej się poznać, co w wielu przypadkach przerodziło się w trwałe kontakty i konsolidację środowiska. Ponadto –zagospodarowanie przestrzeni Publicznej wokół świetlicy wiejskiej miało znaczący wpływ na ogólny rozwój kulturalny, społeczny i fizyczno-ruchowy lokalnej społeczności. Organizowana m.in. na wolnej przestrzeni impreza kuturalna wpłynie na ogólny wzrost atrakcyjności miejscowości Bieganowo. Przyczyni się do wzrostu liczby osób odwiedzających to miejsce. Poza tym realizacja przedsięwzięć integracyjnych odpowiada potrzebom różnych grup - od najmłodszych uczestników po starszych mieszkańców, korzystających ze swobodnych miejsc rekreacji. Wielofunkcyjność tego powoduje, że - w procesie długofalowym – pozwoli ono na skuteczną promocję walorów dziedzictwa kulturowego, zapewni jednocześnie odpowiednią infrastrukturę krajoznawczą – turystyczną (miejsca aktywnego wypoczynku). Sam projekt, pozwalając w efekcie na prowadzenie działalności merytorycznej, przyczyni się do rozwoju intelektualnego i fizycznego mieszkańców, zniweluje dysproporcje w dostępie integracji, kultywowania tradycji i obyczajów związanych z: Wielkopolską w UE, lokalną społecznością regionu Wielkopolski.

 

Partnerzy:

 • stowarzyszenie "Wiekopolscy Bieganie"/Grupa Odnowy Wsi Bieganowo,
 • Rada Sołecka Wsi Bieganowo,
 • zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”,
 • Zespoły Folklorystyczne z obszaru Wielkopolski: „Tośtoki” z Pięczkowa, „Złote Kłosy” z Bonikowa,
 • Szkoła Podstawowa w Bieganowie,
 • Starostwo Powiatowe we Wrześni,
 • Stowarzyszenie Młodych Wielkopoan w Gnieźnie,
 • Gminny Ośrodek Kutury w Kołaczkowie,
 • Gmina Kołaczkowo,
 • Wrzesiński Ośrodek Kutury,
 • media lokalne, regionalne (Wiadomości Wrzesińskie, Radio Września).

Rezultaty projektu będą trwałe: te zadania pozwolą mieszkańcom powiatu wrzesińskiego poznać kulturę i tradycje stylu życia Wielkopolan, zachować tożsamość kulturową, narodową.

W przedsięwzięciu projektowym wzięło udział 300 osób.

 

 

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Powiat Wrzesiński 

 

 

   

 

Warsztaty kulinarne: Smaki Kuchni Wielkopolskiej/ przygotowanie i zaprezentowanie „ryby po sołecku”

 

Warsztaty z zakresu rękodzieła: Wieńce i akcesoria  dożynkowe-żywa tradycja.

 

 

Folk Dance-Festiwal Śpiewu i tańca w Bieganowie.

 

 

Promocja projektu: artykuły prasowe, plakaty

 

 

 Opracowanie: 
Agnieszka Frąckowiak

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oficjalna strona internetowa Sołectwa Bieganowo w gminie Kołaczkowo. Najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach realizowanych  przez sołectwo i skupione wokół niego organizacje.

Najpopularniejsze

Najnowsze