01.06-26.10.2013r. - Utworzenie Centrum tradycji i nowoczesności poprzez zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół Świetlicy Wiejskiej w Bieganowie

27 Paź 2014
726 razy

 

Centrum tradycji i nowoczesności w Bieganowie zostało oficjalnie otwarte w sobotę 26 października 2013r . Z tej okazji Bieganowianie świętowali w odnowionej świetlicy wiejskiej. Były występy, poczęstunek i wyróżnienia.

Bieganowska inicjatywa zakładała modernizację świetlicy, odnowienie elewacji zewnętrznej i odnowienie tarasu, oraz wykonanie ścieżki edukacyjnej „Z Biegana ta wieś się wywodzi…” Mieszkańcy wykonali prace społeczne wokół Kamienia upamiętniającego powstanie miejscowości i Placu Spotkań ielopokoleniowych: stworzyli nową nawierzchnię roślinną poprzez zasianie trawy, usytuowanie nowych nasadzeń kwiatostanów w donicach. W budynku Świetlicy przygotowali wystawę dotyczącą historii Bieganowa. 

Ścieżka edukacyjna pokazuje historię wsi od momentu, kiedy pojawiły się o niej pierwsze wzmianki w piśmiennictwie, aż do współczesności. Jej autorem jest Marek Błaszczyk, który zajmuje się historią wsi od 2001 roku. – Przede wszystkim- jego wypowiedź: były to wizyty w archiwach, ale korzystałem także z opracowań historyka Stanisława Kozierowskiego. Początek Bieganowa datuje się na 1288 rok, kiedy to w kancelarii Przemysława II powstał dokument, na mocy którego ówczesny dziedzic wsi przekazał majątek swoim krewnym. Ten dokument, napisany po łacinie, istnieje do dziś. Natomiast na kamieniu przed świetlicą widnieje data 1210. Kozierowski powołuje się na dokument, według którego wtedy właścicielem majątku był Biegan, od którego pochodzi nazwa wsi – tłumaczył fascynat lokalnej historii. Osobne tablice ilustrowane archiwalnymi zdjęciami poświęcono rodzinie Grabskich, przedwojennym właścicielom tutejszego pałacu i majątku.

Mieszkańcy w ramach wkładu rzeczowego zapewnili sztalugi i gabloty wykorzystane do prezentacji wystawy dotyczącej historii Bieganowa.

Uroczystość została obudowana występem artystycznym Zespołu Folklorystycznego Ziemia Wrzesińska, który pod okiem Choreografa Ryszarda Zjeżdżałki regularnie trenuje w tutejszej świetlicy.

Cały Zespół został uhonorowany pamiątkowymi medalami. „Biegany” dostali także młodzi sportowcy, piłkarze i unihokeiści, reprezentujący lokalną społeczność na zawodach o randze lokalnej i krajowej.

Autorką i Koordynatorem prac projektowych była Agnieszka Frąckowiak, Sołtys Bieganowa.

Reasumując, zagospodarowana przestrzeń zwiększa atrakcyjność kulturalną miejscowości, sprzyja odbudowie tożsamości i integralności wsi. Tworzy miejsce umożliwiające wymianę doświadczeń kulturowych dzieciom, młodzieży i dorosłym, wpływa również na wzrost wizualnej atrakcyjności wsi.
 

Całkowita wartość projektu: 59 893,19 zł
Dotacja UMWW: 30 000,00 zł
Wkład finansowy gminy/fundusz sołecki: 21 893,19 zł
Wkład własny mieszkańców: 8 000,00 zł
w tym praca: 3 600,00 zł
sprzęt: 2 000,00 zł
materiały: 2 400,00 zł

Projekt zrealizowany w 2013r.-dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu Wielkopolska Odnowa Wsi /konkurs: Pięknieje Wielkopolska Wieś, wkład finansowy Gminy Kołaczkowo, wkład finansowy sołectwa-poza funduszem sołeckim, fundusz sołecki, wkład niefinansowy sołectwa (praca mieszkańców, w tym Grupy Odnowy Wsi Bieganowo, praca sprzętu, fundusz sołecki).

 

Partnerstwo projektowe:

  • Stowarzyszenie „Wielkopolscy Bieganie”/Grupa Odnowy Wsi Bieganowo,
  • Rada Sołecka Wsi Bieganowo,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego,
  • Gmina Kołaczkowo,
  • Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”
  • Mieszkańcy Bieganowa.


Agnieszka Frąckowiak
Lider Grupy Odnowy Wsi Bieganowo
Autorka projektu

 

 

 WOW logo

 

 26.10.2013r. Otwarcie Centrum tradycji i nowoczesności w Bieganowie

 

 

Prace modernizacyjne: firma 

 

 

Prace społeczne mieszkańców Bieganowa:

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Oficjalna strona internetowa Sołectwa Bieganowo w gminie Kołaczkowo. Najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach realizowanych  przez sołectwo i skupione wokół niego organizacje.

Najpopularniejsze

Najnowsze