Festyn Dożynkowy - Święto Plonów w Bieganowie.

27 Wrz 2009
925 razy

 

W dniu 26 września 2009r. w miejscowości Bieganowo odbyło się Święto Plonów. Złożyły się na nie: festyn i obrzędy dożynkowe.

Przygotowania do realizacji tego przedsięwzięcia integracyjnego rozpoczęły się od powołania Komitetu Organizacyjnego, w skład którego weszli przedstawiciele:
• Grupy Odnowy Wsi Bieganowo,
• Rady Sołeckiej Wsi Bieganowo,
• Szkoły Podstawowej w Bieganowie,
• Parafii pw. Św. Krzyża w Bieganowie,
• Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan w Poznaniu.

Harmonogram Święta Plonów w Bieganowie był następujący:
15.00-18.00 Festyn Dożynkowy
18.00-19.00 Msza Św. Dożynkowa.
19.00-20.00 Obrzędy Dożynkowe.
20.00-04.00 Zabawa Taneczna.

1/Festyn Dożynkowy przebiegał pod hasłem integracji międzypokoleniowej społeczności lokalnej, polegającej na współudziale „osób w każdym wieku” w licznych przygotowanych przez organizatorów atrakcjach w postaci konkurencji sportowo-rekreacyjnych, tj.: rzut woreczkami do kosza, strzelanie z wiatrówki, zbijanie kręgli, strzał piłką do mini bramki. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, miejscach od 1 do 3, otrzymali medale i puchary (strzelanie z wiatrówki).

Mieszkańcy Bieganowa i przybyli goście wzięli udział w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał, mogli skosztować darmowej grochówki, lokalnych produktów-chleba ze smalcem i ogórkiem, wypieków z ciast przygotowanych przez mieszkanki i mieszkańców Wsi Bieganowo ( nt. 10 rodzajów).
Ponadto dzieci i młodzież mogły skorzystać z zabawy na zamku dmuchanym, rywalizować uczestnicząc w grach na urządzeniach mechanicznych.

Jedną z wielu dodatkowych atrakcji była prezentacja 27 motocykli z Klubu Motorowego z Kołaczkowa, jak również możliwość przejażdżki na nich.

2/Obrzęd dożynkowy rozpoczęła Masza Święta w Kościele p.w. Św. Krzyża w Bieganowie, poprzedzona Korowodem, utworzonym przez Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Bieganowo, mieszkańców Wsi i zaproszonych gości, którzy niosąc wieniec dożynkowy, chleb i miód - symbole wspólnoty ludzkiej - przybyli do Bieganowskiej Świątyni. Po czym odbyła się w tym miejscu Liturgia ku czci Święta Plonów.

3/ Następnie tenże sam Korowód podążył do Świetlicy Wiejskiej, gdzie Sołtys Wsi Bieganowo wygłaszając słowo wstępne, tj.: „Miejscowość Bieganowo obchodzi dziś Święto, mające istotne znaczenie dla rozwoju tego miejsca oraz związanej z nim lokalnej społeczności”, wskazywała tym samym na aktywność mieszkańców przejawiającą się w działaniu zmierzającym do zachowania szeroko pojmowanego krajobrazu kulturalnego i tradycji, jaką stanowią Dożynki”.

Po czym powitała wszystkich przybyłych.

Swą obecnością na dożynkowej uroczystości zaszczycili mieszkańców Bieganowa znamienici goście, a mianowicie:
- Eugeniusz Plewiński-Radny Powiatu Wrzesińskiego,
- Wojciech Majchrzak-Wójt Gminy Kołaczkowo,
- Małgorzata Pietrzak-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieganowie,
- Ks. Mariusz Wiśniewski-proboszcz Parafii p.w. Św. Krzyża w Bieganowie,
- Ryszard Zjeżdżałka - choreograf- przygotowujący Zespół Pieśni i Tańca Ludowego w Bieganowie,
- nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bieganowie przygotowujący obrzęd dożynkowy: Panie: Liliana Wolska, Renata Sarbinowska, Ewa Pocztarek,
- przedstawiciele Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan: Barbara Ostojska, Maria Ostojska, Bernardeta Wojciechowska.

Ponadto list intencyjny, wyrażający wyrazy uznania i podziękowania za codzienny trud, wniesioną pracę, przekazujący życzenia wspaniałej atmosfery świętowania przesłał mieszkańcom Bieganowa Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski.

Po prezentacji przez Sołtysa Bieganowa Historii Bieganowa - czasu współczesnego i planów na przyszłość, młodzież Szkoły Podstawowej i gimnazjalna z Bieganowa zaprezentowała obrzęd dożynkowy w postaci tańców i przyśpiewek kreślących tradycję dożynkową, kontynuujących ciąg historyczny w funkcjonowaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Bieganowo, który po raz ostatni wystąpił „na deskach sceny” 19 lat temu.

Druga z odsłon prezentacji – występu dożynkowego wskazywała na dość mocno zakorzenione i kultywowane obrzędy, przekazywane pokoleniom-odnajdywane we współczesnym świecie przez przybyłych do kraju „Polonusów”.

Organizacja Festynu była możliwa dzięki partnerstwu projektowemu:


- Rada Sołecka Wsi Bieganowo,
- Grupa Odnowy Wsi Bieganowo,
- Parafia pw. Św. Krzyża w Bieganowie,
- Szkoła Podstawowa w Bieganowie,
- Urząd Gminy w Kołaczkowie,
- Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczkowie,
- Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w Poznaniu,
- OSP Zieliniec, OSP Kołaczkowo,
- Inspektorat Policji w Kołaczkowie,
- ZG Kółek Rolniczych w Kołaczkowie.
- Piekarnia JARECKI –Września,
- Masarnia OPIELSKI- Sokolniki, Masarnia-Bieganowo, Masarnia-Pietrzyków,
- Ośrodek Hodowli Zwierzyny Bieganowo,
- Spółdzielnia Mleczarska we Wrześni,
- Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”,
- PSS Społem Września,
- Drukarnia AWERS z Wrześni,
- Mieszkańcy Wsi Bieganowo.

3/ W godz. 20.00-04.00 w Świetlicy Wiejskiej odbyła się Zabawa taneczna, poprzedzona losowaniem nagrody głównej Sołtysa-roweru rodzinnego, który wygrała mieszkanka Bieganowa. Do tańca przybyłym przygrywała orkiestra Eugeniusz Myszkowski-Witkowo.

W przedsięwzięciu dożynkowym uczestniczyło około 450 osób.

 

Agnieszka Frąckowiak
Sołtys Wsi Bieganowo

 

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Oficjalna strona internetowa Sołectwa Bieganowo w gminie Kołaczkowo. Najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach realizowanych  przez sołectwo i skupione wokół niego organizacje.

Najpopularniejsze

Najnowsze